czwartek, 10 stycznia 2013

Gdy sponsor przesadza


Wczoraj wypowiedziałam się krótko dla portalu natemat.pl. Kwestia tyczyła się Orlenu, który został wyróżniony tytułem Sponsor Roku w czasie Gali Mistrzów Sportu. Rozmowa na ten temat zmusiła mnie do zastanowienia się, czy i kiedy można stwierdzić - "ten sponsor zbyt mocno angażuje się w sport". Chociaż lepszym słowem byłoby "ingeruje". Rzecz jednak nie będzie o Orlenie (moje zdanie możecie poznać tu), a o firmie TAURON Polska Energia.

TAURON Polska Energia sponsorem tytularnym PLK jest od marca 2010 roku. Prawie 3 lata to wcale nie tak długo (biorąc pod uwagę fakt, że aby sponsoring odniósł sukces musi być długoterminowy), ale też nie na tyle krótko, żeby się czegoś nie nauczyć. A mam wrażenie, że Tauron uczy się niewiele.


Myślę, że zamiast eseju wystarczająco wymowne będą grafiki z krótkim komentarzem.Billboard promujący sezon 2011/2012. Grafika nudna, jak ktoś się nie przyjrzy, łatwo może dojść do wniosku, że to kolejna kreacja promująca firmę. Napis TAURON jest bowiem przytłaczająco wielki.I do tego ta lokalizacja...

Billboard promujący kolejny sezon. Widać postęp. TAURON mniejszy i już nie w centrum reklamy. Ale - skoro w jednym miejscu ustępujemy, w innym nie ma mowy - co się da ma być różowe. Nie to, żebym miała jakieś uprzedzenia do kolorów... No ale chwila - to męska liga, a różowy wybitnie męskim kolorem nie jest. Czy się mylę?

Skoro o różu mowa - idźmy dalej.


Strona plk.pl. Swoją drogą czekam, kiedy sponsor wymusi zmianę domeny. 
Też różowo, nagłówki różowe, czcionka leadu w newsach także.Twitter.

Facebook. Na uwagę zasługuje niezwykle twarzowa grafika profilowa. TAURON, TAURON. Widzę zmarnowaną przestrzeń - jeszcze jeden TAURON by się wcisnął.

I nie to, że zawodnicy w różowych strojach pokazują się tylko na plakacie. W takich też zdarzy im się grać - zdjęcie z meczu gwiazd 2012.

A to "taka tam" różowa zapowiedź kolejki.


Kończę, bo bolą mnie oczy. :)

2 komentarze: